Beslenme

NE KADAR EGZERSİZ YAPMAYA İHTİYACIN VAR? HAFTALIK AKTİVİTENİZİ PLANLAYIN.

Yazar: Herbalife Nutrition
man and woman doing exercies

Hepimizin farklı bir vücut tipi var ve ihtiyaçlarımızla hedeflerimiz de birbirinden farklı. Ne kadar egzersize ihtiyaç duyduğunuz, genel hedefinize göre değişiklik gösterir. Sizin için uygun olabilecek bir egzersiz planı, bir başka kişide sonuç vermeyebilir. Pek çok kaynak, kilo kaybı ve genel anlamda sağlık için haftada 150 dakika (haftada beş gün,30’ar dakika) egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor. Düşündüğünüzde, 30 dakika nispeten kısa bir süredir ve ulaşılması mümkün bir hedeftir. Günde ortalama 50-60 dakika egzersiz yapmak ise kendinize daha fazla odaklanmanızı mümkün kılacaktır.

 

Aşırıya kaçmayın

Aşırı egzersiz yapmak, hiç egzersiz yapmamak kadar zararlı olabilir. Aşırı egzersiz yapmanın zararlı olmasının pek çok farklı nedeni vardır:

Kilo Kaybı: Haddinden fazla egzersiz yapmak, metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir çünkü vücudunuz enerji depolamaya çalışır ve bunun sonucunda daha az kalori yakarsınız. Ayrıca, yeterli mola vermeden yoğunluk seviyesini maksimize etmek, kilo alımıyla bağlantılı bir stres hormonu olan kortizol salınımını harekete geçirebilir ve böylece kilo vermek yerinekilo alırsınız.

Kas Geliştirme: Egzersiz, kas liflerinde küçük yırtıklara neden olur ve bunlar iyileşirken kaslarınız gelişir. Yeterli iyileşme süresi ve uygun beslenme olmazsa, kaslarınız gerektiği gibi kendini yenileyemez.

Genel Sağlık: Dikkat edilmezse, aşırı egzersiz yorgunluk, su kaybı, ciddi yaralanma ve hatta rabdomiyolize yol açabilir. Rabdomiyoliz, kas dokusu koptuğunda ve kas lifleri kan dolaşımına girdiğinde meydana gelen, karaciğere zarar verebilecek bir sağlık sorunudur. Size bir fikir vermesiaçısından haftalık egzersiz planımı aşağıda paylaşıyorum:

Pazartesi: Koşu ve spor salonu, (yüksek yoğunluk seviyesi)

Salı: Bisiklet ve yoga, (orta yoğunluk seviyesi)

Çarşamba: Aralıklı ağırlık kaldırma, (yüksek yoğunluk seviyesi)

Perşembe: Hobi amaçlı yürüyüş veya doğa yürüyüşü yapılacak aktif dinlenme günü, (düşük yoğunlukseviyesi)

Cuma: Bisiklet ve koşu, (orta yoğunluk seviyesi fakat uzun süreli)

Cumartesi: Ailece yüzme ve kürek sörfü ile geçirilecek aktif dinlenme günü, (düşük yoğunluk seviyesi)

Pazar: Dinlenme

Şimdi sıra sizde.

 

Samantha Clayton

Herbalife Global Fitness Eğitim

Direktörü